Larg slushies sell for 2.75 and smalls sell for 1.50. a total of 74 slushies were sold, on day for a total of $174. how many of each size did they sell?
i know youll all probably laugh when you see someone posting help for math on here, but i really need the help. i dont get it at all.
thanks
-Mexico
You have to make 2 equations out of the information given.
There’s 2 variables x (large slushies) and y (small slushies). Think of how you could get 2 different equations using the variables and the information given. One equation will pertain to the pricing and the other will relate to the total quantity sold.
After you get the 2 equations there’s several methods to figuring out x and y, the easiest would be substitution in this case.
this reminds me, i have the SAT tomorrow. oh boy. here comes my college chances.
2.75x + 1.5y = 174
x+y=74
y=74-x
2.75x+1.5(74-x)=174
2.75x+111-1.5x=174
1.25x=63
x=50.4(large)
50.4+y=74
y=23.6(small)
First, I would make sure to use good notation. Let S=small slushies and L=large slushies so that it is easy to see what the variables correspond to. Since a total of 74 slushies were sold, that means that the number of small slushies plus the number of large slushies sold must equal 74, or S + L = 74. Furthermore, you know that each small slushy yields $1.50 revenue, while a large slushy brings in $2.75. Since S is the number of small slushies sold, you can multiply this by $1.50 to find the revenue produced from the sales of small slushies. You can find the revenue from the large slushies in a similar manner. The total revenue is $174, so the amount of cash brought in from both small slushy sales and large slushy sales must equal this amount, giving you the equation 1.50S + 2.75L = 174. Now, you have two equations and two variables, meaning that you can (usually) solve for both of these variables. This entails finding values of both S and L that satisfy both of your equations. This can be done in several ways, and I will now refer you to Julia B’s post for an algebraic method of solving such a system of equations because I have already wasted more than enough time typing this in my boredom. Oh yeah, I have a math degree so I felt obligated to check this post out.
Keeping that simple, you need both answers to be whole numbers - no decimal points or fractions.
I would start by dividing the total by the price of one size, then do the same for the other size. See how much "remainder you have, and look for a clue from there.
I take offense to your devaluation of Slushies. They’re full of water, and science has proven water to be essential to the human body. They’re also full of fruit flavors, and the FDA recommends 5 servings of fruit daily!