Jakie MUNI 26"?

Hej,

Pytam się Was, gdyż nigdy nie miałem do czynienia z muni.
Wiem tylko, że chcę 26 cali.

Myślę o zjazdach górskich, DH; chciałbym taki, na którym będę mógł zamontować hamulec.

:slight_smile:

Czesc. MUni zwykle kojazy sie z 24" lecz ostatnia tendencja jest w strone 26". Sam uzywalem 24" na 3" oponie i bylo fajnie zwinnie ale przy dluzszych trasach dosc meczaco. Natomiast 26" na oponie 2,5" na ktore wsiadlem miesiac temu jak dla mnie okazalo sie znacznie wydajniejsze na dluzszych trasach natomiast minimalnie mniej techniczne podczas zjazdu. Moze to po prostu kwestia oswojenia sie i odpowiedniego treningu. Jest tez spore grono ktore DH pokonuje na 29" jednakze ja nie jestem porzekonany do tak wielkiego kola. A co do hamulca to tylko kwestia ramy choc sa patenty ktore nie wymagaja uchwytow bezposrednio na ramie. Ja uzywam Magury i jest mi wystarczajaca.

Jak jestes zdecydowany na 26 to fajnie. Kazdy sprzet do Muni powinien miec zaczepy do magury. A jesli chcesz tarczowke to albo rama bedzie miala zaczep (nowe KH, chyba QX) albo montujesz adapter (Nimbus d’Brake). Do tego albo hub z mocowaniem na tarcze (Nimbus, QX, Mad4One), albo korby (mountainUni, lub KH Spirit).
Jesli chcesz cos najlzejszego to KH, tyle ze drogie. Z tanszych a fajnych to jest QX lub Nimbus. Jesli nie planujesz Schlumpfa, to popatrz na Nimbusa Oracle - od razu masz hamulec tarczowy i to na hubie. Ostatnio trafilem tez na Koxxa, ktory wyglada zachecajaco: http://ridetriton.com/products/en/Unicycles/26-Koxx-Delirium-Muni.html, ale cena niska nie jest.

A jesli chodzi o rozmiar to dzisiaj na mocno kamienistym zjezdzie porowonywalem moje mozliwosci na 29 i 24 i stanowczo na 24 lepiej to szlo. Ale Maks na 26 i tak zjechal wiecej :wink: Na mono wiekszosc sukcesu to jezdziec a nie sprzet.

Co do wilkości mono na muni to ja najpierw miałem 24x3,0 ale że głównie jeżdziłem po płaskim a nie w górach postanowiłem zmienić na coś większego. Porównałem sobie 24x3,0 z 26x2,5 i 29x2,5 i moje zdanie jest takie, że między 24x3,0 a 26x2,5 różnica jest bardzo mała i niezauważalna w wielkości koła. 29 jest natomiast zauważalnie większe.
O wielkości ramy dla siebie oczywiście musisz zdecydować sam, ja sobie wybrałem 29 a starą 24 sprzedałem.

Jak chcesz kupić 26 to wybór jak dla mnie jest prosty. Jak masz dużo kasy (~2200+hamulec) to KH29 - http://monocykl.eu/index.php?site=oferta&backid=5&active_page=&prodid=27

Jak troche mniej (~1800) to coś takiego - http://www.qu-ax.com/en/products/all-terrain-unicycles/24-QX-Disc-Muni/QX-series-26-white

Jeszcze mniej (~1500+hamulec) - http://monocykl.eu/index.php?site=oferta&backid=5&active_page=&prodid=145

Innymi sie nie interesowałem więc nie mam zdania o nich.

Jak stricte do DH to jednak bym brał 24", Rozmiar 26 jest zato bardziej uniwersalny i w DH też pojeździ. Ja gustuję w KH ale QX 26" też mi się podoba - bardzo lekki. Jeśli chodzi o hamulec to używam magury na 24 i tarczówki na 26. Tarczówka o niebo lepsza! Jednak do bardzo cięzkich zastosowań to bym się zastanowił nad tarczówką w 24" gdyż tu tarcza bliżej ziemi się znajduje. Jesli jesteś za 26 to dobry wybór. Poleciłbym Ci KH z tarczówką.

Z tego, co wiem, to KOXX ma gorszą konstrukcję niż KH i QX, ale jest lżejszy… KH z tarczówką to nie jest zły pomysł, ale zastanowię się jeszcze nad tym, co hydraulik zaproponował, czyli QX Disc 26".

Bardzo pomogliście, dzięki wielkie :slight_smile:

Jeszcze jedno - jak byście ocenili Nimbusa Oregon 26"?
na unicycle.com kosztuje 820$, czyli około 2500zł, KH kosztuje 2200, a jeszcze hamulec kupić trzeba…

Oregon wygląda na wytrzymałego, ale czy na pewno taki jest? ]:>

Oregon to ciezka maszyna do ciezkich zadan. Kolo jest prawie wielkosci 29" a mega szeroka opona powoduje, ze wiekszosc nierownosci po prostu przejezdzasz. Oczywiscie cos za cos, bo waga jest odpowiednia do stylu jazdy. Jezdzi jak czolg, wazy jak czolg.
Jesli planujesz tylko ciezkie DH w stylu wyciag na gore i zjazd, to moze byc dobra zabawa, ale jak planujesz jakies podjazdy to bedzie meczace.
Generalnie kilka osob wyrazilo opinie, ze fajna zabawka jako dodatek do stajni, ale raczej jako drugie lub kolejne, a nie podstawowe Muni.
Plus taki, ze jako jedyna rama, oregonowa spokojnie przyjmie nowa opone Knard 29x3 :wink: